
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA4W1AD2CNG#AA0
Manufacturer:
Package:
56-QFN (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
32BIT MCU RA4W1 512KB/96KB QFN56
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.835
8.835
10
7.9781
79.781
25
7.60684
190.171
80
6.604998
528.39984
260
6.30818
1640.1268
520
5.751594
2990.82888
1040
5.009445
5209.8228
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA4W1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | AES, BLE, CTSU, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 32 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x14b SAR; D/A 2x8b, 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA4W1 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 56-QFN (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |