
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6E10D2CNE#AA0
Manufacturer:
Package:
48-HWQFN (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 48HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.2985
6.2985
10
5.6563
56.563
25
5.34736
133.684
100
4.634195
463.4195
250
4.396562
1099.1405
450
3.945036
1775.2662
950
3.327128
3160.7716
2400
3.160774
7585.8576
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 200MHz |
| Series | RA6E1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, MMC/SD, SCI, SmartCard, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 27 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 5x12b SAR; D/A 1x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA6E10 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-HWQFN (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |