
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6M1AD3CFM#AA0
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6215
6.6215
10
5.9831
59.831
25
5.70532
142.633
160
4.953775
792.604
320
4.731152
1513.96864
480
4.313694
2070.57312
960
3.757079
3606.79584
2400
3.7107
8905.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 120MHz |
| Series | RA6M1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, MMC/SD, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 67 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA6M1 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |