
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6M2AD3CFP#AA0
Manufacturer:
Package:
100-LFQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 100LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.994
9.994
10
9.0288
90.288
25
8.6089
215.2225
90
7.475018
672.75162
270
7.139108
1927.55916
450
6.509191
2929.13595
990
5.669296
5612.60304
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 120MHz |
| Series | RA6M2 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 384K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 32K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 109 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 22x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA6M2 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |