
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6M2AF2CLK#AC0
Manufacturer:
Package:
145-TFLGA (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 145TFLGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.5425
11.5425
10
10.42245
104.2245
25
9.93814
248.4535
80
8.629211
690.33688
416
8.241345
3428.39952
832
7.514168
6251.787776
1248
6.544598
8167.658304
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 120MHz |
| Series | RA6M2 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 384K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 32K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 109 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 145-TFLGA |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 22x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA6M2 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 145-TFLGA (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |