
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6M3AF2CBG#AC0
Manufacturer:
Package:
176-LFBGA (13x13)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LFBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.882
12.882
10
11.83605
118.3605
25
11.34528
283.632
152
9.996185
1519.42012
304
9.505567
2889.692368
456
8.892314
4054.895184
1064
8.156406
8678.415984
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 120MHz |
| Series | RA6M3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 640K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 124 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 176-LFBGA |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 24x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA6M3 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 176-LFBGA (13x13) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |