
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6M3AF3CFC#AA0
Manufacturer:
Package:
176-LFQFP (24x24)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.7585
12.7585
10
11.72395
117.2395
40
11.238262
449.53048
80
9.90185
792.148
240
9.415887
2259.81288
440
8.808419
3875.70436
960
8.0997
7775.712
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 120MHz |
| Series | RA6M3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 640K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 124 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Product Status | Obsolete |
| Data Converters | A/D 24x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA6M3 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 176-LFQFP (24x24) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |