
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6M4AE3CFM#AA0
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 64LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.552
11.552
10
10.43575
104.3575
25
9.9503
248.7575
160
8.639661
1382.34576
320
8.251348
2640.43136
480
7.523288
3611.17824
960
6.552549
6290.44704
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 200MHz |
| Series | RA6M4 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 11x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Base Product Number | R7FA6M4 |
| Program Memory Size | 768KB (768K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |