
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6M5BF3CFP#AA0
Manufacturer:
Package:
100-LFQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.2335
13.2335
10
12.16665
121.6665
25
11.6622
291.555
90
10.2752
924.768
270
9.77093
2638.1511
450
9.140539
4113.24255
990
8.384073
8300.23227
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 200MHz |
| Series | RA6M5 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, MMC/SD, SCI, SPI, QSPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 76 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 20x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Base Product Number | R7FA6M5 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |