
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6T1AB3CFM#AA0
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.263
5.263
10
4.72435
47.2435
25
4.46614
111.6535
100
3.870775
387.0775
250
3.672282
918.0705
450
3.295151
1482.81795
950
2.779044
2640.0918
2400
2.6467
6352.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 120MHz |
| Series | RA6T1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, MMC/SD, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 35 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA6T1 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |