
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6T2AD3CFL#AA0
Manufacturer:
Package:
48-LFQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MCU RA6T2 ARM CM33 240MHZ 512K/6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8425
5.8425
10
5.3333
53.333
25
5.23184
130.796
40
5.193888
207.75552
80
4.660462
372.83696
250
4.642954
1160.7385
500
4.351494
2175.747
1000
4.167878
4167.878
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 240MHz |
| Series | RA6T2 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 16K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 35 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-LFQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |