
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6T2AD3CFP#AA0
Manufacturer:
Package:
100-LFQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MCU RA6T2 ARM CM33 240MHZ 512/64
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6785
6.6785
10
6.0933
60.933
25
5.97664
149.416
40
5.933225
237.329
90
5.324009
479.16081
270
5.303992
1432.07784
450
4.971036
2236.9662
990
4.761276
4713.66324
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 240MHz |
| Series | RA6T2 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 16K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 84 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 38x12b SAR; D/A 4x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |