
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6T2BB3CNE#AA1
Manufacturer:
Package:
48-HWQFN (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MCU RA6T2 ARM CM33 240MHZ 256K/6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.0015
7.0015
10
6.327
63.27
25
6.0325
150.8125
100
5.23792
523.792
250
5.002472
1250.618
450
4.561074
2052.4833
950
3.972539
3773.91205
2400
3.9235
9416.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 240MHz |
| Series | RA6T2 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 16K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 35 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-HWQFN (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |