
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA6T2BD3CNB#AA0
Manufacturer:
Package:
64-HWQFN (8x8)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MCU RA6T2 ARM CM33 240MHZ 512K/6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6595
6.6595
10
6.07525
60.7525
25
5.95878
148.9695
50
5.91565
295.7825
100
5.308125
530.8125
250
5.288232
1322.058
450
4.956274
2230.3233
950
4.74714
4509.783
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 240MHz |
| Series | RA6T2 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 16K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 51 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 18x12b SAR; D/A 4x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-HWQFN (8x8) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |