
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS3A17C2A01CBJ#AC0
Manufacturer:
Package:
121-LFBGA (8x8)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 121LFBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.1385
13.1385
10
12.0707
120.707
25
11.57062
289.2655
80
10.194574
815.56592
319
9.694199
3092.449481
638
9.068776
5785.879088
957
8.3391
7980.5187
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, MMC/SD, QSPI, SCI, SSIE, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 104 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 121-LFBGA |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 26x14b; D/A 2x8b, 1x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS3A17 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 121-LFBGA (8x8) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |