
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS3A17C3A01CFP#AA0
Manufacturer:
Package:
100-LFQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.3595
12.3595
10
11.3582
113.582
25
10.88776
272.194
90
9.592996
863.36964
270
9.122147
2462.97969
450
8.533622
3840.1299
990
7.847
7768.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, MMC/SD, QSPI, SCI, SSIE, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 84 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 25x14b; D/A 2x8b, 1x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS3A17 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |