
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS3A37A2A01CBJ#AC0
Manufacturer:
Package:
121-LFBGA (8x8)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 121LFBGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.944
10.944
10
9.88665
98.8665
25
9.42704
235.676
80
8.185324
654.82592
319
7.817398
2493.749962
638
7.127632
4547.429216
957
6.207936
5940.994752
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 104 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 121-LFBGA |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 26x14b; D/A 3x8b, 3x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS3A37 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 121-LFBGA (8x8) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |