
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS3A37A3A01CFM#AA0
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.659
10.659
10
9.6292
96.292
25
9.18156
229.539
160
7.97222
1275.5552
320
7.613927
2436.45664
480
6.942106
3332.21088
960
6.046342
5804.48832
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 52 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 18x14b; D/A 3x8b, 3x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS3A37 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |