
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS3A6783A01CFL#AA0
Manufacturer:
Package:
48-LFQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.9065
6.9065
10
6.24055
62.4055
25
5.95042
148.7605
80
5.166812
413.34496
250
4.934642
1233.6605
500
4.499219
2249.6095
1000
3.918674
3918.674
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 36 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 14x14b; D/A 3x8b, 3x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS3A6783 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-LFQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |