
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS3A77C2A01CBJ#AC1
Manufacturer:
Package:
121-LFBGA (8x8)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 121BGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.1385
13.1385
10
12.0707
120.707
25
11.57062
289.2655
100
10.194545
1019.4545
250
9.694218
2423.5545
500
9.068776
4534.388
1000
8.3391
8339.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 16K x 8 |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 102 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 121-LFBGA |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 26x14b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS3A77 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 121-LFBGA (8x8) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |