
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS3A77C2A01CLJ#AC1
Manufacturer:
Package:
100-TFLGA (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100TFLGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.3595
12.3595
10
11.3582
113.582
25
10.88776
272.194
100
9.59291
959.291
250
9.122128
2280.532
500
8.533622
4266.811
1000
7.847
7847
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 16K x 8 |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 82 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 100-TFLGA |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 25x14b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS3A77 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-TFLGA (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |