
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS3A77C2A01CLK#AC1
Manufacturer:
Package:
145-TFLGA (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 145LGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.319
13.319
10
12.24455
122.4455
25
11.73668
293.417
100
10.340845
1034.0845
250
9.833336
2458.334
500
9.198945
4599.4725
1000
8.4588
8458.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 16K x 8 |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 124 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 145-TFLGA |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 28x14b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS3A77 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 145-TFLGA (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |