
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS3A77C3A01CNB#AC1
Manufacturer:
Package:
64-HWQFN (8x8)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.0315
14.0315
10
12.8991
128.991
25
12.36406
309.1015
100
10.89365
1089.365
250
10.359028
2589.757
500
9.690722
4845.361
1000
8.911
8911
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 16K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, MMC/SD, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 50 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 18x14b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS3A77 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-HWQFN (8x8) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |