
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS5D37A3A01CFM#AA0
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.058
11.058
10
10.165
101.65
25
9.74358
243.5895
160
8.584912
1373.58592
320
8.16353
2612.3296
480
7.63685
3665.688
960
7.0224
6741.504
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 120MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S5 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | Cap Sense, DMA, LVD, POR, PWM, RTC, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, SCI, SDH, SPI, SSI, UART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 40 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS5D37 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |