
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS5D57C3A01CFB#AA1
Manufacturer:
Package:
144-LFQFP (20x20)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.8295
14.8295
10
13.6306
136.306
60
13.065188
783.91128
120
11.511549
1381.38588
240
10.946574
2627.17776
480
10.240326
4915.35648
960
9.4164
9039.744
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 120MHz |
| Series | Renesas Synergy™ S5 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 384K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 32K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 109 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 22x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FS5D57 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 144-LFQFP (20x20) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |