Home / Microcontrollers / R7FS7G27H3A01CFB#AA0
R7FS7G27H3A01CFB#AA0
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FS7G27H3A01CFB#AA0
Package:
144-LFQFP (20x20)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 144LQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 489
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Speed 240MHz
Series Renesas Synergy™ S7
Package Tray
RAM Size 640K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size 64K x 8
Peripherals DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 104
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Package / Case 144-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 19x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number R7FS7G27
Program Memory Size 4MB (4M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package 144-LFQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V