
KEMET
Product No:
R82CC4220AA70J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 50VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.311
1.311
10
1.03645
10.3645
50
0.89851
44.9255
100
0.77767
77.767
500
0.587537
293.7685
1000
0.518415
518.415
2500
0.483854
1209.635
5000
0.466574
2332.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Base Product Number | R82CC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 30V |
| Voltage Rating - DC | 50V |
| Height - Seated (Max) | 0.437" (11.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |