
KEMET
Product No:
R82DC3100AA50J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.20045
2.0045
50
0.13357
6.6785
100
0.113525
11.3525
500
0.080142
40.071
1000
0.07012
70.12
2500
0.066785
166.9625
5000
0.061769
308.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
| Base Product Number | R82DC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Height - Seated (Max) | 0.260" (6.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |