
KEMET
Product No:
R82DC3470Z360J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.3078
3.078
50
0.21527
10.7635
100
0.18449
18.449
500
0.138377
69.1885
1000
0.11686
116.86
2500
0.110704
276.76
5000
0.104557
522.785
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) |
| Base Product Number | R82DC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Height - Seated (Max) | 0.295" (7.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |