
KEMET
Product No:
R82DC3680Z360J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.49115
4.9115
50
0.37126
18.563
100
0.323285
32.3285
500
0.239495
119.7475
1000
0.203566
203.566
2500
0.191596
478.99
5000
0.179616
898.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.68 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Base Product Number | R82DC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Height - Seated (Max) | 0.378" (9.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |