
KEMET
Product No:
R82DC4100AA60K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5415
0.5415
10
0.38475
3.8475
50
0.29051
14.5255
100
0.25308
25.308
500
0.187492
93.746
1000
0.159362
159.362
2500
0.149986
374.965
5000
0.140619
703.095
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm) |
| Base Product Number | R82DC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Height - Seated (Max) | 0.398" (10.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |