
KEMET
Product No:
R82EC1150AA50J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1500PF 5% 100VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.285
0.285
10
0.1957
1.957
50
0.13053
6.5265
100
0.11096
11.096
500
0.078299
39.1495
1000
0.068504
68.504
2500
0.065246
163.115
5000
0.060354
301.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1500 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
| Base Product Number | R82EC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.260" (6.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |