
KEMET
Product No:
R82EC3100Z370J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.38
0.38
10
0.26505
2.6505
50
0.18563
9.2815
100
0.15922
15.922
500
0.119377
59.6885
1000
0.100814
100.814
2500
0.095513
238.7825
5000
0.090202
451.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
| Base Product Number | R82EC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |