
KEMET
Product No:
R82EC3330Z370J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.40945
4.0945
50
0.30932
15.466
100
0.26942
26.942
500
0.199576
99.788
1000
0.169642
169.642
2500
0.159657
399.1425
5000
0.149682
748.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.33 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Base Product Number | R82EC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.378" (9.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |