
KEMET
Product No:
R82EC3680AA70J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 100VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.5282
5.282
50
0.42237
21.1185
100
0.362045
36.2045
500
0.286577
143.2885
1000
0.241338
241.338
2500
0.226252
565.63
5000
0.211166
1055.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.68 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm) |
| Base Product Number | R82EC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.398" (10.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |