
KEMET
Product No:
R82IC2150Z350K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.2584
2.584
50
0.18069
9.0345
100
0.15485
15.485
500
0.116147
58.0735
1000
0.098078
98.078
2500
0.09292
232.3
5000
0.087752
438.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.015 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
| Base Product Number | R82IC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.264" (6.70mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |