
KEMET
Product No:
R82MC1220Z350K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.2964
2.964
50
0.20729
10.3645
100
0.17765
17.765
500
0.133209
66.6045
1000
0.11248
112.48
2500
0.106562
266.405
5000
0.100643
503.215
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 2200 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
| Base Product Number | R82MC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.260" (6.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |