
KEMET
Product No:
R82MC2470AA50K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.513
0.513
10
0.36195
3.6195
50
0.2736
13.68
100
0.238355
23.8355
500
0.176548
88.274
1000
0.150062
150.062
2500
0.141236
353.09
5000
0.132411
662.055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R82 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Base Product Number | R82MC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |