
Renesas Electronics America Inc
Product No:
RAA2116054GP3#JA0
Manufacturer:
Package:
TSOT-23-6
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA TSOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.558
1.558
10
1.3965
13.965
25
1.32506
33.1265
100
1.088605
108.8605
250
1.017564
254.391
500
0.899251
449.6255
1000
0.745655
745.655
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | RAA2116054 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 450kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 57V |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |