
Recom Power
Product No:
RAM-0505S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.357
13.357
5
13.2582
66.291
10
13.15655
131.5655
25
12.9542
323.855
50
12.54931
627.4655
100
11.33483
1133.483
250
11.132404
2783.101
500
10.929978
5464.989
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RAM (1W) |
| Package | Tube |
| Features | SCP |
| Efficiency | 78% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | - |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | - |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RAM-0505 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 200mA |