
Recom Power
Product No:
RB-0512D/P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.258
7.258
5
7.1573
35.7865
10
7.0547
70.547
25
6.84684
171.171
50
6.63936
331.968
100
6.43188
643.188
250
6.2244
1556.1
500
5.80944
2904.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RB (1W) |
| Package | Tube |
| Features | SCP |
| Efficiency | 82% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 7-SIP Module, 5 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RB-0512 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 42mA, 42mA |