RB-053.3S/P
Recom Power
Product No:
RB-053.3S/P
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RB (1W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Control Features -
Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RB-053.3
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 303mA