
Sullins Connector Solutions
Product No:
RBB06DHFR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.050
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.4785
10.4785
10
9.43445
94.3445
25
8.88744
222.186
50
8.65944
432.972
100
8.43163
843.163
250
7.520086
1880.0215
500
7.064314
3532.157
1000
6.243951
6243.951
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Color | Black |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Gender | Female |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | Board Lock |
| Read Out | Dual |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Termination | Solder |
| Contact Type | Hairpin Bellows |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Base Product Number | RBB06 |
| Number of Positions | 12 |
| Material - Insulation | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Number of Positions/Bay/Row | 6 |