
Sullins Connector Solutions
Product No:
RBB20DHHN
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.050
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.4905
9.4905
10
8.5405
85.405
25
8.04536
201.134
50
7.83902
391.951
100
7.63287
763.287
250
6.807662
1701.9155
500
6.395058
3197.529
1000
5.652414
5652.414
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Color | Black |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Gender | Female |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Read Out | Dual |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Termination | Solder, Staggered |
| Contact Type | Hairpin Bellows |
| Mounting Type | Through Hole |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Base Product Number | RBB20 |
| Number of Positions | 40 |
| Material - Insulation | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Number of Positions/Bay/Row | 20 |