
Recom Power
Product No:
RBM-0512D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.189
8.189
5
8.0693
40.3465
10
7.9534
79.534
25
7.71932
192.983
50
7.48524
374.262
100
7.25135
725.135
250
7.017422
1754.3555
500
6.549585
3274.7925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RBM (1W) |
| Package | Tube |
| Features | SCP |
| Efficiency | 82% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 6-SIP Module, 5 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.65" L x 0.24" W x 0.30" H (16.5mm x 6.0mm x 7.7mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RBM-0512 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 41mA, 41mA |