
Recom Power
Product No:
RBM-0512S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.8755
7.8755
5
7.7653
38.8265
10
7.65225
76.5225
25
7.4271
185.6775
50
7.20214
360.107
100
6.97699
697.699
250
6.751916
1687.979
500
6.301806
3150.903
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RBM (1W) |
| Package | Tube |
| Features | SCP |
| Efficiency | 80% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 6-SIP Module, 5 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.65" L x 0.24" W x 0.30" H (16.5mm x 6.0mm x 7.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RBM-0512 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 83mA |