
Recom Power
Product No:
RBM-0515D/P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.5785
8.5785
5
8.5101
42.5505
10
8.4455
84.455
25
8.31516
207.879
50
8.05524
402.762
100
7.275765
727.5765
250
7.145824
1786.456
500
7.015921
3507.9605
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RBM (1W) |
| Package | Tube |
| Features | SCP |
| Efficiency | 84% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 6-SIP Module, 5 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.65" L x 0.24" W x 0.30" H (16.5mm x 6.0mm x 7.7mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | -15V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RBM-0515 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 33mA, 33mA |