
YAGEO
Product No:
RC0805FR-101K2L
Manufacturer:
Package:
0805
Batch:
-
Description:
RES 1.2K OHM 1% 1/8W 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.02375
0.2375
50
0.01482
0.741
100
0.012445
1.2445
500
0.008607
4.3035
1000
0.007438
7.438
5000
0.005472
27.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | RC_L |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 1.2 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |