
YAGEO
Product No:
RC0805FR-1047KL
Manufacturer:
Package:
0805
Batch:
-
Description:
RES 47K OHM 1% 1/8W 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.02375
0.2375
50
0.01482
0.741
100
0.012445
1.2445
500
0.008493
4.2465
1000
0.007334
7.334
5000
0.005368
26.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | RC_L |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 47 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |