RC0805JR-072R4L
YAGEO
Product No:
RC0805JR-072R4L
Description:
RES 2.4 OHM 5% 1/8W 0805
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 2.4 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±200ppm/°C